Pasak statistikos, vaikų dantų gydymui ir priežiūrai mes skiriame tikrai nepakankamai dėmesio. Tarp kitko, statistika byloja, jog beveik 90 procentų vaikų iki 8 metų amžiaus dantys yra bent kiek paveikti ėduonies.
Prie to pačio prisideda ir faktas, jog daugelis tėveliu galvoja apie tai, kad nebūtina tai pieninių dantų – juk jie vistiek iškris. Deja, toks mentalitetas nėra teisingas. Atsiradus pažeidimams vaikai patirs ne tik didelius skausmus, jiems apskritai vizitas pas odontologą gali atrodyti kaip didelis ir baisus dalykas.
Jei apsilankymus pas specialistą planuosime dažnai ir reguliariai, odontologas ne tik bus “draugas”, tačiau vaikai bus pratinami prižiūrėti savo dantis nuo pat mažumės.
Šiame straipsnyje – būtent apie tai, tai yra koks vaikų dantų gydymas Vilniuje yra tinkamas.
Vaikų dantų priežiūros ypatybės
Skatinti ir rūpintis dantų priežiūra reikėtų nuo pat pirmųjų pieninių dantų atsiradimo. Paprastai prieš atsirandant dantims yra rekomenduojamas burnos ertmės apvalymas virintu vandeniu ir marle, o vėliau – specialiu šepetuku skirtu kūdikiams.
Gydytojai taip skatina tėvus išmokyti vaikus nuo pat mažumės valytis du kartus per dieną. Kuo anksčiau bus pradėta tai daryti, tuo daugiau šansų, jog įprotis išliks visam gyvenimui. Tiesa, maži vaikai dar nemoka tinkamai valytis dantų, todėl tėveliai turėtų parodyti, kaip taisyklingai tai daryti.
Jau sulaukus 7-8 metų, normalu, jog vaikai patys moka valytis dantis savarankiškai.
Kaip išsirinkti dantų priežiūros priemones?
Jei kalba eina apie dantų priežiūrą kūdikiams, visų pirma reikėtų pasirūpinti tinkamu šepėteliu sustatytu apvaliais, tačiau minkštais šereliais. Parduotuvėje ar vaistinėje rasite daug tokių variantų kurie atitinka reikalavimus ir bus efektyvūs.
Svarbu atkreipti dėmesį ir į dantų pastą. Paprastai vaikams iki 3 metų yra siūlomi dantų pastos variantai savo sudėtyje neturinti fluoro. Tiesa, prieš pasirenkant geriausią pastos variantą, reikėtų pasikonsultuoti su odontologu, kuris pasiūlys geriausią variantą jums.
Kai kurie specialistai gali pasiūlyti ir turinčius fluoro variantus, tiesa, bet kokiu atveju dantų pastos čia užteks labai nedidelio kiekio pastos.
Pirmųjų dantų valymas
Valant dantis, jokių specialių technikų čia nebus. Patartina laikytis, tų pačių principų kaip ir valantis suaugusiems – sukamais judesiais, skersai ir įstrižai bei iš viršaus į apačią.
Jei manote, jog nežinosite kaip valytis vaikų dantis, atkreipkite dėmesį į odontologo rekomendacijas. Kartu priminkite vaikui apie būtinybę išsivalius dantis išspjauti panaudotą dantų pastą bei praskalauti burnos ertmę vandeniu.
Galima sakyti, jog dantų valymo procedūra užtruks apie 2-3 minutes, net tai darant itin kruopščiai.
Dar vienas svarbus faktorius – mityba
Galbūt ne daug kas apie tai susimąstome, tačiau mityba taip pat lemia vaikų dantų būklę. Žinoma, didžiausi „niekadėjai“ yra saldumynai, kur vaikai susilaikyti gali tikrai sunkiai. Taip pat savo grėsmę kelia ir saldūs gėrimai kurie visuomet buvo populiarūs.
Tėvelių rolė turėtų būti ne tik prižiūrėti suvalgomų saldumynų kiekį, tačiau kartu užtikrinti, jog vaikai išmoksta valytis savo dantis. Kadangi vaikai neretai pavyzdį paima iš mūsų, patartina patiems pradėti maitintis sveikiau.
Taigi, svarbu rūpintis ir tuo kas yra valgoma kuomet kalba eina apie dantų sveikatą.
Pabaigai,
Straipsnyje pakalbėjome apie vaikų dantų gydymą, priežiūrą ir sveikus įpročius. Galima sakyti, jog norint, jog vaikai turėtų geros būklės dantis būtina ugdyti gerus įpročius nuo pat mažumės bei prižiūrėti jų valgymo įpročius. Itin daug cukraus turintys saldumynai ir gėrimai – tikras dantukų priešas.